5 прости метода за грижа за лозята

да бъдат премахнати плевелите, които конкурират и задушават културното растение.

Тук от значение е чистотата и остротата на използваното от вас ножче. Важно е да дезинфекцирате преди работа и да наточите остриетата;

Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.

Полезно е лозарят да знае как да определи сроковете за подмладяваща резитба, правилата, както и критериите за целесъобразност.

Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.

Радостина Донева: Нужна е Национална стратегия за Източнобалканската свиня

В райони, където лозите не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата. С това се цели запазване на повече влага от есенно-зимните валежи, унищожаване на плевелите, подобряване на аерацията на почвата.

Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.

Когато искате да облагородите вече съществуващо насаждение поради някаква причина, то тогава можете да изберете два начина – със зрели или пък зелени резници.

Една грешна стъпка с ножиците или грешен срок за резитба могат да навлекат много повече бели на лозите, отколкото кратко забавяне - така че внимавайте или проведете един курс при лозар или съсед, за да се научите, ако сте любител Това, което трябва да се постигне с един летораст през април-март, май и август Над тази дебелина, при която е видно, че клещите не могат да се справят, не трябва да се мъчите, а да извадите триончето Схематичен пример - в зеления участък леторастите, които са плододали, трябва да се отрежат.

Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя лозя дълбочината на работа.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

Присаждате ли, трябва да използвате качествени подложки. Важно общо условие за тях е да бъдат устойчиви на болестта филоксера. Когато избирате подложка, трябва да имате предвид, че различните видове имат различни изисквания към почвата, околната среда, поливането и други фактори.

Обяснението е просто. През целия си живот лозата продължава да расте надолу, увеличавайки кореновата си система. Това позволява на старите екземпляри да увеличават територията си в почвата и така се снабдяват с хранителните вещества, които са им необходими за образуването на плодове и за тяхното добро узряване.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *